خون, فشار خون

راه های درمان فشار خون

فشار خون

یکی از مهم‌ترین عوامل مرگ و میر در جهان فشار خون بالا است. هم چنین این بیماری نیمی از موارد مرگ و میر در ایران را به خود اختصاص داده است. بیماری قلبی در کشور در حال افزایش است و ۴۰ درصد مرگ و میر را شامل می‌شود. در حقیقت فشار بالا سبب این اتفاق است.

تعریف فشار خون در طب اسلامی

فشار خون به دو دسته گرم و سرد تقسیم می شود. فشار خون های گرم عمدتاً ناشی از قدرت زیاد پمپاژ قلب یا غلظت خون گرم یا غلبه صفرا و غلبه دم هستند.

فشار خون های سرد معمولاً ناشی از تنگی عروق، غلظت خون سرد، یا سفتی دیواره رگ ها هستند؛ سفت شدن دیواره رگ ها که باعث افزایش فشار می شود معمولاً ناشی از رسوب مواد زاید در دیواره عروق است و در انواع مزاج ها ممکن است دیده شود.

چرا باید فشار خون بالا را کنترل کرد؟

فشار بالا یک عامل خطر مهم در ایجاد نارسایی قلبی است. همچنین می تواند موجب نارسایی کلیه، مشکلات عروق محیطی، تخریب عروق شبکیه چشم، سکته مغزی و حمله قلبی شود به همین دلیل پیشگیری و درمان آن بسیار مهم است.

اگر میزان فشار به سرعت بالا رفته و به حدود ۱۳/۲۰۰ برسد به آن فشار خون بدخیم گفته می شود که آسیب زیادی ایجاد می کند و موجب مرگ و میر می شود.

فشار خون، فصد و حجامت است. وقتی مقدار خون کم شود فشار آن را پایین می‌آورد. ائمه می‌فرماید معطل نکنید شب تا صبح صبر نکنید خون را خارج کنید اگرچه به مقدار خیلی کم باشد.

فشار بالای کنترل شده می تواند بر روی قدرت تفکر، حافظه و یادگیری تاثیر گذار باشد. این اختلال در بسیاری از افراد دارای پرفشاری خون مشاهد می شود.

علائم فشار خون چیست؟

سرگیجه، قرمز شدن صورت، قرمز شدن چشم، سردرد

روش های تشخیص و اندازه گیری فشار بالا چیست؟

سنجش میزان فشار:

راهکار تشخیص ساده و قطعی فشار بالا، دستگاه فشارسنج است که به صورت های مختلفی در بازار وجود دارد. فشارسنج خانگی که به صورت فشارسنج های مچی و بازویی و به صورت عقربه ای و دیجیتال در دسترس است، بهترین گزینه برای چک کردن مداوم فشار خواهند بود. برای اندازه گیری فشار با دستگاه فشار سنج هوشمند که در فروشگاه اینترنتی عطاری نسیم ارائه می گردد، حتی نیاز به فرد دوم هم نیست و خود شخص می تواند به اندازه گیری فشار اقدام کند.

عکس قفسه سینه :

ممکن است علائم نارسایی قلبی و بزرگ شدن قلب را نشان دهد.

نوار قلب :

ممکن است بزرگی بطن چپ یا کم خونی موضعی (ایسکمی) را نشان دهد.

آزمایش خون :

اوره و الکترولیتها برای بررسی عملکرد کلیه و همچنین چربی و قند خون.

آزمایش ادرار :

برای یافتن بیماری کلیوی.

چه عواملی منجر به افزایش فشار می شود؟

پرفشاری اولیه

ژنتیک مستعد فشار خون بالا

سبک زندگی ناسالم

پرفشاری ثانویه

فشار خون

 این محصول باعث بهبود فشار بالا و رفع غلظت بالای خون

برای خرید ملتهی کلیک کنید

درمان فشار خون در طب اسلامی

درمان فشار خون در طب اسلامی به روش های مختلفی انجام می پذیرد، در ادامه ،مروری خواهیم داشت بر کاربردی ترین روش های درمان در طب اسلامی:

درمان فشار پایین در طب اسلامی:

فشار خوندرمان فشار پایین با قرص خون مرکب شش است. مرکب شش ( قرص خون ) یکی از معجزات طب اسلامی است و کسانی که طب اسلامی را نمی‌پذیرند نیز این را قبول دارند و به آن قرص خون می گوییم.

 

امام نیز می‌فرماید: در آن منافع زیادی وجود دارد. راوی قسم خورده و می گوید که من این دارو را تجربه کرده‌ام و در اکثر بیماری ها و التهابات و عفونت ها از جمله بواسیر مفیده بوده است. این دارو بهترین آنتی بیوتیک است.

همچنین آب ماست، سیر، لیمو و تمامی چیزهایی که ترش است مانند سرکه غوره و آب غوره و آب لیمو فشار را پایین می‌آورد.

درمان فشار خون بالا در طب اسلامی:

فشار خونروش اول: داروی فشارخون ترکیبی از گیاهان مختلف است.

  • دانه‌ی انار ترش سه واحد
  • آلوی ترش سه واحد
  • آب ماست خشک شده دو واحد امروزه به قرقروت تعبیر می‌شود
  • پودر سیر پنج واحد
  • گرد لیموی خشک یک واحد
  • گرد غوره یک واحد
  • ایرساء دو واحد
  • برگ کاسنی دو واحد
  • تخم کاهو دو واحد
  • برگ چغندر دو واحد

این مواد، باید آسیاب و الک شوند و مصرف به موقع آن لزوم وضرورت است و بهترین زمان مصرف آن مانند صاف کننده‌ی خون قبل از ناهار و شام است.

فرق این دارو با قرص های شیمیایی این است که قرص ها فشار را موقتی پایین می‌آورد و باید تا آخر عمر قرص فشار مصرف کند ولی کسی که این دارو را به مدت یک یا دو هفته یا یک ماه مصرف می‌کند دیگر نیاز به قرص فشار ندارد و نهایتا بعد از این مدت یک حجامت انجام می‌دهد و دیگر قرص فشار را کنار بگذارد.

چون این دارو ترکیبات مختلف دارد هرکدام یک کارآیی دارد. یکی حرکت خون را کم می‌کند زیرا فشار خون بیشتر از حرکت خون است و یکی فشار را کم می‌کند و یکی خون را صاف می‌کند زیرا بخشی از فشار خون به خاطر آلایندگی های موجود در خون است به همین جهت هم دکترها مدر می‌دهند زیرا مدر آلاینده های خون را خارج می‌کند و مواد زائد در خون را از راه ادرار خارج می‌کند و ایرساء و کاسنی و تخم کاهو و برگ چغندر این کار را انجام می‌دهند و خون را صاف می‌کنند و آلاینده ها را خارج می‌کنند.

روش دوم: سیاه دانه

سیاهدانه درمان تمام بیماری ها است که یکی از آن ها فشار خون است. بله، به همه‌ی داروها مگر داروهای خانم باردار می‌توانید سیاهدانه اضافه کنید.

یک قاشق مربا خوری مصرف کنند بعد از مصرف دو هفته تا یک ماه یک حجامت انجام دهد خوب می‌شود و فقط موارد مورد لزوم می‌ماند. مثلا حرص و جوش خورده است و دوباره فشار بالا رفته است یک بار یا دوبار بخورد به حالت اول بر می‌گردد و اینجور نیست که هر روز یک قاشق مربا خوری مصرف کند.

نکته: در نظر داشته باشید، غذا فشار را زیاد نمی‌کند و در قانون ما نمک فشار را بالا نمی‌برد و افراد بیمار و دارای فشار خون نمک تصفیه فشارشان را بالا می‌برد و فشار انسان سالم با نمک دریا بالا نمی‌رود.

امید واریم که نکات مهم راجع به فشار خون و درمان آن استفاده کرده باشید. اگر سوالی و یا نکته ای را خواستید با ما به اشتراک بگذارید، در بخش نظرات می توانید آن را به گوش ما برسانید.

 

اینستاگرام ما را هم دنبال کنید

دیدگاهی در مورد “راه های درمان فشار خون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *